Výzva vládě k podpoře méně rozvinutých regionů

premyslrabechtregion, Novinky

Výzva vládě k podpoře méně rozvinutých regionů

(17. 3. 2021) Úterního jednání senátního podvýboru pro regiony v transformaci jsem se účastnil z chomutovské kanceláře.

Přemysl Rabas, online jdnání Podvýboru pro regiony v transformaci

Bavili jsme se o tzv. komunitní energetice (👉 https://bit.ly/3qSAbm7).
A pak přišlo obvyklé téma, a sice připravenost ČR na miliardy z Modernizačního fondu (MF), Fondu pro spravedlivou transformaci (FST) a Národního plánu obnovy (NPO).
S kolegy senátory jsme se shodli na tom, že je to průšvih, a tak jsme konstatovali, že přípravy pro čerpání MF, FST a NPO nejsou dostatečně transparentní a probíhají bez řádného zapojení klíčových aktérů.

Shodli jsme se, že vládu vyzveme
①. aby s ohledem na aktuální stav připravenosti Fondu spravedlivé transformace prodloužila dobu příprav do konce roku. Získá se tak čas, aby do tvorby rozvojových plánů zasáhli kromě ministerských úředníků také ti, kterých se to týká - zástupci měst, malých a středních firem, neziskových organizací, vzdělávacích institucí a obecně obyvatelé uhelných regionů,

②. aby vláda dodržovala principy tzv. kohezní politiky EU, tedy aby se zaměřila na srovnání regionálních rozdílů. Vládní návrh spolufinancování projektů podpořených z EU bohužel zcela vynechal cílenou podporu chudších regionů, jako je náš kraj.

Podrobnosti brzy najdete na http://bit.ly/podvybor_transformace.

A dnes začala 7. schůze Senátu, na kterou pan ministr Havlíček přinesl návrh plánu obnovy země po epidemii. Bohužel ministerstvo rapidně snížilo prostředky pro organizace, které pomáhají lidem v nesnázích. Stejně tak zatím ostrouhala kultura a kreativní sektor - 3 miliardy minus oproti reálným požadavkům. Práce iniciativy #zakreativnicesko tak nekončí.

Na programu je toho víc a pokračujeme i zítra. Tak se podívejte 👉 http://bit.ly/prenos_senat