V Chomutově vzniklo místo pro diskusi

premyslrabNovinky, Uncategorized

Senátorská kancelář v centru Chomutova neslouží jen mně a mému týmu. Je to také centrum setkávání a demokratické diskuse.

Kromě dvou otevíracích akcí tak už máme za sebou třeba přednášku historika Jiřího Kopici, který na konci března skupině hlavně mladých návštěvníků přiblížil, co se událo před sto lety v Kadani. Tehdy v roce 1919 na kadaňském náměstí přišlo při protestech o život 17 lidí včetně žen a dětí. Nešťastný „kadaňský masakr“ byl důsledkem nesnadného soužití místních Němců a Čechů v době vznikající republiky. Jsem rád, že návštěvníci přednášky měli možnost slyšet přesný, ideově nezaujatý a o četná historická data opřený výklad tehdejších událostí. Ono tvrzení „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ je totiž pravdivé. Proto jsme se s místním historikem a pedagogem a mým kamarádem Pepou Märzem dohodli na několika dalších přednáškách.

Mezinárodní den Romů pod záštitou chomutovského Výboru pro národnostní menšiny byl třídenním maratonem akcí, z nichž jedna proběhla i v senátorské kanceláři. Vernisáž výstavy Neviditelná síla byla opravdu hodně příjemnou akcí, a to nejen díky skvělým velkoformátovým fotkám inspirativních romských žen a famóznímu zpěvu konzervatoristky Natálie Kuchárové. Výstava z produkce sdružení Slovo 21 je v prostorách kanceláře stále k vidění, tak se zastavte.

V pátek 12. dubna jsem v kanceláři přivítal senátora za Sokolovsko Mirka Balatku, mosteckého umělce, gymnaziálního pedagoga a zastupitele Luďka Proška, jeho studentku a také organizátorku místního studentského protestu za klima Karolínu Nodesovou. A k tomu docela dost diváků, z nichž se do diskuse zapojili třeba bývalý poslanec za Ústecký kraj Michal Kučera, místní zastupitel Marian Bystroń nebo architekt Rudolf Wiszczor.

O čem jsme diskutovali? O současnosti i budoucnosti uhelných regionů v Ústeckém a Karlovarském kraji.
Místy to bylo lehce pesimistické, ale shodli jsme se, že možnosti tu jsou. Do našich uhelných regionů v dohledné době dorazí další finance, abychom se dobře připravili na dobu „pouhelnou“. Pokud se podaří ty miliardy korun ochránit před nájezdníky podobným těm, kteří vytunelovali dotace z ROP Severozápad, budeme mít vyhráno.

Ale jen napůl.

Důležité je, abychom investovali do opravdu důležitých a užitečných projektů. A takové bohužel nevymyslí ani ti nejnadanější úředníci a politici jen tak od stolu. Během diskuze jasně zaznělo, že v podobných lokalitách v zahraničí je naprosto klíčové zapojení veřejnosti, odborné i laické. To se u nás děje jen velmi omezeně, a tak třeba ani vládní program Restart regionů není zárukou, že vše půjde správným směrem.

Možná by stálo za to více opisovat v zahraničí a nedělat chyby, které si už jinde zažili.

No, tady (http://bit.ly/diskuzeuhli) je video z akce. Určitě to nebylo poslední setkání nad budoucností regionu. Budu rád za každého, kdo se do formování vizí a nápadů pro rozvoj regionu zapojí.

Asi všichni tušíme, že nás kromě diskuzí a brainstromingů čeká taky hodně práce. A jen prosím nezapomeňte podepsat petici „peníze z emisních povolenek zpátky do regionů“ https://miroslavbalatka.cz/petice/.

A co nás v senátorské kanceláři čeká v dohledné době? O ne/potřebnosti Senátu přijede 17. května hovořit ústavní právník Jan Kysela, o týden později, 24. května, budeme s několika hodně zajímavými hosty hovořit o potenciálu krajiny Chomutovska, 31. května se zaměříme na regeneraci sídlišť. V červnu náš čeká jeden tibetský večer a taky přednáška filosofa Vaška Janoščíka, kterého v první třídě málem skončil ve zvláštní škole.

Novinky můžete sledovat na https://www.premyslrabas.cz/kancelar/ nebo se v zápatí této stránky přihlaste k odběru e-mailových zpráv nejen s pozvánkami na akce.

Z diskuze k uhelným regionům, 12. dubna 2019

Obrázek 1 z 48

V senátorské kanceláři jsme tentokrát diskutovali o budoucnosti uhelných regionů. Místy to bylo lehce pesimistické, ale shodli jsme se, že možnosti tu jsou. Do našich uhelných regionů v dohledné době dorazí další finance, abychom se dobře připravili na dobu "pouhelnou". Pokud se podaří ty miliardy korun ochránit před nájezdníky podobným těm, kteří vytunelovali dotace z ROP Severozápad, budeme mít vyhráno. Ale jen napůl. Důležité je, abychom investovali do opravdu důležitých a užitečných projektů. A takové bohužel nevymyslí ani ti nejnadanější úředníci a politici jen tak od stolu. Během diskuze jasně zaznělo, že v podobných lokalitách v zahraničí je naprosto klíčové zapojení veřejnosti, odborné i laické. To se u nás děje jen velmi omezeně, a tak třeba ani vládní program Restart regionů není zárukou, že vše půjde správným směrem. Možná by stálo za to více opisovat v zahraničí a nedělat chyby, které si už jinde zažili. No, tady (http://bit.ly/diskuzeuhli) je video z akce. Určitě to nebylo poslední setkání nad budoucností regionu. Budu rád za každého, kdo se do formování vizí a nápadů pro rozvoj regionu zapojí. Moc děkuji kolegovi senátorovi Mirkovi Balatkovi, Luďku Proškovi, Karolíně Nodesové, Zuzaně Vondrové a taky Michalu Kučerovi, manželům Wisczorovým, Marianu Bystrońovi a dalším za účast. Asi všichni tušíme, že nás kromě diskuzí a brainstromingů čeká taky hodně práce. PS: Nezapomeňte podepsat petici "peníze z emisních povolenek zpátky do regionů" https://miroslavbalatka.cz/petice/

Z přednášky Jiřího Kopici, 22. března 2019

Obrázek 24 z 24

Historik Jiří Kopica v senátorské kanceláři připomenul krvavé události, které se udály před sto lety v Kadani.

Vernisáž k Mezinárodnímu dni Romů

Obrázek 1 z 20

U příležitosti Mezinárodního dne Romů jsme v kanceláři zahájili výstavu fotografií Tomáše Vrány. V režii sdružení Slovo 21 vytvořil sérii velkofomátových inspirativních romských žen. Bylo to milé setkání. Moc děkuji Natálii Kuchárové za nezapomenutelné hudební vystoupení.