U sousedů v Chemnitzu a Krušnohoří

premyslrabechtregion, Novinky

U sousedů v Chemnitz a Krušnohoří

(7. listopadu 2021) Dost se mluví o tom, že se při proměně našich uhelných krajů máme inspirovat v zahraničí. Tak jsme se už po druhé vydali s kolegyněmi a kolegy z Podvýboru pro regiony v transformaci Senát Parlamentu ČR k sousedům do Saska.
Chemnitz.de je na tom podobně jako náš region - masivní rozvoj těžkého průmyslu, komunismus, útlum špinavých průmyslových odvětví, sociální problémy, odliv talentů.

S Martinem Krsek z ústeckého muzea jsme obdivovali úroveň expozice technického muzea v Chemnitzu.

A jak na to v Saské Kamenici jdou?
Maximálním zapojováním občanů do plánování rozvoje města a konkrétních lokalit, přes kulturu a spolupráci s tvůrčími talenty. Nezapomínají taky pomáhat těm, kdo se ocitli ve složité životní situaci.

S kolegy a kolegyněmi a také se zástupci Ústeckého kraje a partnerského města Chemnitzu Ústí nad Labem jsme navštívili:

  •  Zweckverband Sächsisches Industriemuseum (https://bit.ly/3n6Xbzr) - velmi důstojná a profesionální prezentace průmyslové minulosti i současnosti Chemnitzu a části Sasska. V Ostravě mají Dolní Vítkovice a Hornické muzeum Landek a náš kraj by si takovou důstojnou a zábavnou expozici taky zasloužil.

    Přednáška o Kreatives Sachsen v chemnitzkém tramvajovém depu.

  • Straßenbahnmuseum Chemnitz - bavili jsme se s manažerem Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025 Stefanem Schmidtkem, se zástupkyní KREATIVES SACHSEN Josephine Hage nebo s náměstkem primátora pro výstavbu a rozvoj Michaelem Stötzerem. Je to jednoduché - zapojování obyvatel do rozvoje města a podpora tzv. kulturních a krativních odvětví jsou klíčem k ekonomické přeměně regionu i ke zlepšení jeho image.

  • AJZTalschock v kulturním a sociálním centru blízko chemnitzkého duhového komína nám slečna Annka vysvětlila, jak 20 sociálních pracovníků v jejich týmu pomáhá mladým lidem se zvládáním problémů a úspěšným startem do života. Sociální práci v Alternative Juggend Zentre kombinují s kulturou, komunitními aktivitami a dobrovolnictvím. Schází se tu třeba místní Fridays for Future Chemnitz. Místní radnice ví, že investovat do mladých lidí se vyplatí, a tak sem ročně posílá kolem 1 milionu €.

    Alternative Jugend Zentre Chemnitz.

  • Nakonec jsme se zastavili v Bürger Energie Drebach. Parta lidí z Krušných hor tady založila družstvo, které investuje do obnovitelných zdrojů energie a zajišťuje tak pokrytí části spotřeby elektřiny u veřejných budov. Každý může do družstva investovat a kromě dobrého pocitu z bezemisní výroby energií lze počítat také s budoucím úročeným výnosem ze své investice. Děkuji paní Ulrice Kahl a panu Thomasu Waltherovi z energetického družstva za zprostředkování setkání, které je inspirací i pro českou stranu Krušných hor. S podvýborem jsme o den dříve pobyli celý den v Karlovarském kraji, kde pro nás Miroslav Balatka - senátor připravil řadu inspirativních setkání.