TZ: Senátoři Rabas a Krsek spustili web echtregion.cz, aby do proměny severozápadu Česka mohli více promlouvat místní obyvatelé

premyslrabechtregion, Novinky

TZ: Senátoři Rabas a Krsek spustili web echtregion.cz, aby do proměny severozápadu Česka mohli více promlouvat místní obyvatelé

Ústí nad Labem a Chomutov, 16. října 2023 - Ústecký senátor Martin Krsek a senátor za Chomutovsko Přemysl Rabas (nestraníci za SEN21) chtějí stát přimět, aby konečně začal uplatňovat politiku srovnávání regionálních rozdílů. Severozápad Čech považují za echtovní region, s jehož rozvojem ale stát musí pomáhat více než za posledních 34 porevolučních let. Připravují proto návrhy systémových a legislativních změn a přes právě spuštěný web echtregion.cz se chystají do příprav zapojit místní občany.

"Severozápad Česka je pestrý kout naší země s krásnou přírodou i zajímavou architekturou a žije tu čím dál víc patriotů a patriotek. Jenže Ústecký a Karlovarský kraj jsou stále na nejhorších pozicích v ekonomických a sociálních ukazatelích, což znamená jediné - proměna průmyslových regionů dlouhodobě drhne. A obávám se, že velkou vinu na tom nesou ministerstva, která snad s výjimkou Pithartovy vlády, prozatím neměla srovnávání regionálních rozdílů ve svých skutečných prioritách. To usuzuji i z četných jednání s ministerskými úředníky, třeba v rámci senátního podvýboru pro regiony v transformaci," vysvětlil Přemysl Rabas motivaci k přípravě systémových změn.

S Martinem Krskem v technickém muzeu v Chemnitzu.

Oba senátoři vítají, že problematika rozvoje chudších regionů se stává aktuálním tématem nejen po volbách. "Hnutí Starostové k regionům pořádalo ideovou konferenci, pirátský ministr Bartoš je u nás v regionu poměrně často, město Aš aktivně zpracovává návrhy na posílení krušnohorských krajů. Pokusíme se všechny tyto iniciativy spojit, aby si, jak je v Česku poměrně často zvykem, každý nehrál jen na svém písečku," dodal Rabas.

Jeho ústecký kolega Martin Krsek upozorňuje, že do proměny regionů je třeba více než doposud zapojit místní obyvatele včetně aktivních lidí, kteří už se snaží v rámci svých firem nebo neziskových aktivit regionu pomáhat.

„Většina návrhů týkajících se pomoci severozápadu Čech vzniká za uzavřenými dveřmi, od úřednických stolů a v expertních skupinách. I EU nás upozorňuje na malé zapojení veřejnosti a českou odpovědí na to je maximálně uspořádání pár seminářů. Ohromný lidský potenciál lidí, kteří skutečně chtějí proměňovat náš kraj, tak zůstává nevyužit," upozornil ústecký historik a senátor Martin Krsek. „I my s Přemyslem Rabasem jsme zadali vytvoření expertní analýzy a návrhů legislativních změn. Podklady budeme mít k dispozici do konce října. Chceme je ale doplnit podněty přímo od občanů, kterých se mají změny týkat. Proto jsme spustili web www.echtregion.cz, přes který nám veřejnost může zasílat svoje připomínky k rozvoji kraje. Samozřejmě s lidmi z našich senátorských obvodů diskutujeme také při četných osobních setkáních," řekl Krsek.

Své návrhy změn senátoři představí do začátku příštího roku.