TZ: Senátní podvýbor nesouhlasí s návrhem na rozdělování daní

premyslrabNovinky, Uncategorized

TZ: Senátní podvýbor nesouhlasí s návrhem na rozdělování daní

(Praha, 28. května 2024)  Vládní návrh na přerozdělování výnosů z některých daní oslabuje dva strukturálně postižené kraje a obecně nevede k rozvoji regionů, ale spíše ke stagnaci, konstatovali dnes senátoři a senátorky v usnesení podvýboru pro regiony v transformaci. V tom také vyzvali, aby byl návrh upraven v souladu s připomínkami ministerstev pro místní rozvoj a zdravotnictví.

Jednohlasně schválené usnesení na jednání podvýboru připravili senátoři Martin Krsek a Přemysl Rabas, kteří stojí také za zákonodárnou iniciativou Echtregion.cz. Mostecký senátor Jan Paparega usnesení doplnil o výzvu ke společné koordinaci s poslanci.

„Ukazatele, podle kterých by se měly mezi kraje dělit daňové výnosy, jsou v návrhu nastaveny nevýhodně pro chudší regiony jako je náš Ústecký kraj a paradoxně by poškodily i Prahu.  Vládní přísliby o pomoci chudším regionům tímto návrhem opět vyznívají do prázdna. Společně s poslanci i zástupci ministerstev, která k návrhu vznesla zásadní připomínky, se pokusíme v legislativním procesu pozměnit podle nás problematická kritéria pro přerozdělování daní, “ uvedl senátor Martin Krsek.

Jeho chomutovský kolega Přemysl Rabas připomněl, jak ministerstvo financí Aleny Schillerové před lety rozhodlo, že na spolufinancování evropských projektů bude ze státního rozpočtu posílat více peněz do bohatších regionů Česka, než do těch méně rozvinutých. „Aktuální návrh je stejně nelogický a je mrzuté, že i současná vláda zapomíná na politiku srovnávání regionálních rozdílů. Nejde jen o těch 400 milionů korun, o které by ročně přišel Ústecký kraj. Stát by měl ukázat dlouhodobou snahu o zlepšování kvality života v chudších částech země. Rozpočtové určení daní může být leckdy mnohem účinnější nástroj regionální politiky než například složité rozdělování evropských dotací,“ dodal Rabas.

Už dříve kritické usnesení k návrhu RUD schválili také zastupitelé Ústeckého kraje.