Warning: include(/data/web/virtuals/209110/virtual/www/domains/premyslrabas.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php): Failed to open stream: No such file or directory in /data/web/virtuals/209110/virtual/www/domains/premyslrabas.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34
Warning: include(): Failed opening '/data/web/virtuals/209110/virtual/www/domains/premyslrabas.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/i18n/shortcodes.php' for inclusion (include_path='.:/data/web/virtuals/209110/virtual') in /data/web/virtuals/209110/virtual/www/domains/premyslrabas.cz/wp-content/plugins/cornerstone/includes/classes/Services/Config.php on line 34
TZ: Senát se připojil k akci Vlajka pro Tibet
(10. března 2021, Praha) Senát Parlamentu České republiky se poprvé připojil k akci Vlajka pro Tibet připomínající výročí Tibetského národního povstání. O vyvěšení tibetské vlajky na budově Valdštejnského paláce rozhodl předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Ten také připomněl, že už v roce 1998 Senát pod vedením Petra Pitharta usnesením pověřil své představitele, aby aktivně vystupovali na obranu lidských práv obyvatel Číny a Tibetu. „Vlajka pro Tibet a podobné akce nejsou prázdnými gesty. Veřejná a politická podpora ze svobodného světa je pro Tibeťany důležitá,“ dodal Miloš Vystrčil.
„Senát znovu ukazuje, že havlovská politika založená na etických a morálních principech má u nás silnou tradici. Považuji za přirozené, že demokratické země podporují ty, kterým je svoboda upírána,“ řekl předseda senátní Skupiny přátel Tibetu a chomutovský senátor Přemysl Rabas.
Důležitost pro-tibetských aktivit potvrdil předseda tibetské exilové vlády usazené v Ženěvě. „Za Ústřední tibetskou správu i za miliony Tibeťanů na celém světě děkuji českému Senátu za tento historický okamžik. Vlajka na budově Senátu je připomínkou tibetských obětí za uplynulých 62 let. Nechť vlajka šíří mír a spravedlnost po celém světě a především v Tibetu,“ reagoval na podporu z České republiky Lobsang Sangay.
Protiokupační Tibetské národní povstání proběhlo 10. března 1959 ve Lhase, hlavním městě Tibetu. Zabito bylo přes 80 tisíc Tibeťanů.
V exilu dnes žije přes sto tisíc Tibeťanů, včetně duchovního vůdce dalajlamy. A právě 10. březen byl určen mezinárodním Dnem práv Tibetu.
Skupina přátel Tibetu vznikla v Senátu u příležitosti návštěvy předsedy tibetské exilové vlády Dr. Lobsanga Sangaye a z iniciativy místopředsedkyně Senátu Jitky Seitlové na podzim roku 2018. V roce 2019 byl předsedou skupiny zvolen senátor Přemysl Rabas. Skupina má dnes přes 20 členů a členek napříč politickým spektrem a spolu s obdobnou skupinou v Poslanecké sněmovně tvoří druhou nejpočetnější pro-tibetskou parlamentní iniciativu na světě.
Foto: Monika Navrátilová