TZ: Na střeše České republiky zavlaje tibetská vlajka

premyslrabechtregion, Novinky, Uncategorized

(26. února 2019, Chomutov) Na nejvyšší hoře Česka bude od 9. března vlát tibetská vlajka. Na Českou poštovnu na Sněžce ji dopraví výprava senátorů, poslanců, starostů a dalších lidí, kterým nejsou lhostejné osud Tibetu a porušování lidských práv. Senátor Přemysl Rabas společně s pro-tibetskými organizacemi zvou na dvou a půl hodinový výstup z Pece pod Sněžkou širokou veřejnost.

„Senátní kolega Jan Horník, který je také starostou Božího Daru, slíbil, že k 60. výročí tibetského národního povstání vyvěsí tibetskou vlajku nejen na radnici, ale také na vrchol Klínovce. Tibet je nazýván střechou světa, a tak jsem si řekl, že tibetská vlajka se musí objevit i na střeše republiky,“ vysvětlil vznik akce senátor Přemysl Rabas, který se nedávno stal předsedou senátní části Parlamentní skupiny přátel Tibetu.

„Česká republika byla od revoluce vždycky aktivní v podpoře lidských práv ve světě. Jsem proto moc ráda, že se stále najde dost politiků, kteří si lidskoprávní agendu berou za svou. Připomínání nespravedlnosti čínského útlaku Tibeťanů považuji za nesmírně důležité zvláště v dnešní době, kdy na celém světě sílí snahy o destabilizaci základů demokracie,“ řekla k tomu Kateřina Bursíková Jacques, členka spolku Češi Tibet podporují a tajemnice senátní skupiny přátel Tibetu.

Účastníci a účastnice tibetského výstupu se sejdou v sobotu 9. března přesně v poledne před infocentrem Veselý výlet v Peci pod Sněžkou. Cesta přes Růžohorky a Růžovou horu by neměla zabrat více než dvě a půl hodiny. „Na prošlapané trase k vrcholu leží hodně sněhu, dobré boty jsou nutností. Ve vrcholové části musíme počítat i se silným větrem a mrazem,“ upřesnil spoluorganizátor akce Pavel Klimeš z informačního centra Veselý výlet a doplnil, že kdo si netroufne na výstup, může svou tibetskou vlajku vyvézt lanovkou.

Výstup organizují senátor a předseda senátní Skupiny přátel Tibetu Přemysl Rabas, krkonošské informační centrum Veselý výlet a organizace Češi Tibet podporují. 

Akci podporují ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch, senátor za kraj pod Sněžkou a předseda svazku měst a obcí Krkonoš Jan Sobotka, starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek, starosta Malé Úpy Karel Engliš a pro-tibetské organizace Potala a Lungta.

Další informace k organizaci akce jsou uvedeny na webových stránkách www.premyslrabas.cz/tibet.

Výročí Tibetského národního povstání připadá na 10. březen.