Solární megaparky místo uhlí?

premyslrabNovinky

Solární parky místo uhlí? No tak počkat.

Kolegy a kolegyně ze senátní Komise pro rozvoj venkova jsem dovezl přímo na místo na jednání se starosty Vrskmaně a Strupčic.

(Chomutov, 22. července 2024) Po desetiletí žijete v očekávání, že až u vás za vsí jednou skončí těžba hnědého uhlí, budete se moci konečně procházet i v místech, kde je to zatím nemožné. A ejhle, postupně zjišťujete, že namísto rekultivované krajiny se chystá plot a za ním rozlehlé parky solárních panelů.

Tento příběh ze života na setkání zástupců obcí v mé senátorské kanceláři popisoval starosta Vrskmaně, pan Václav Hora. A tak jsem jej letos na jej pozval do Senátu, aby zkušenost nejen z Vrskmaně mohl sdělit mým kolegyním, kolegům i úředníkům z ministerstev na jednání Podvýboru pro regiony v transformaci.

Pan starosta Hora v Senátu dost úspěšně vyvracel úřednické výmluvy, jak s plánováním fotovoltaických záměrů vše v nejlepším pořádku.

Všichni chápeme, že je třeba výrazně navyšovat podíl obnovitelných zdrojů energií. Ale plánovat rozlehlé solární nebo větrné parky bez řádného zapojení obcí, tak to rozhodně být nemá. Náš kraj byl po desetiletí energetickou základnou celé země, a tak centrální úřady tak nějak automaticky počítají s tím, že se energie bude zase ve velkém vyrábět u nás. Vždyť tu přeci všechny ty rozvodné sítě začínají a končí. No, nemyslím si.

Jak správně poznamenal k diskusi přizvaný pan Matoušek z Energetického centra Ústeckého kraje, stát už teď musí jasné naplánovat decentralizaci rozvodných sítí, třeba i proto že elektřina se bude čím dál víc vytvářet lokálně.

Zkrátka a dobře, podvýbor přijal usnesení níže směrované ministerstvům. Jde o to, aby aby ministerstva obchodu a průmyslu a životního prostředí připravila návrh na systematické a včasné zapojování samospráv do plánování rozvoje obnovitelných zdrojů energií. Doporučili jsme, aby se ministerstva zabývala stanovením transparentního a spravedlivého způsobu kompenzací, které by měli hradit investoři obcím, na jejichž území jsou instalovány rozsáhlé zdroje obnovitelných energií. Teď je to tak, že každá obec dostane to, co si vyhádá. Úřednictvu jsme ze Senátu taky poslali vzkaz, aby stanovili jasná pravidla ekologického odstraňování instalací obnovitelných zdrojů po ukončení jejich životnosti.

Povzbuzující je, že solární megaplány státu i soukromých investorů spojují lidi u nás v kraji, a to bez ohledu na politickou příslušnost. A tak několik obcí na Chomutovsku už koordinuje vyjednávání s Čezem a prý se vcelku daří se postupně dohodnout na podmínkách akceptovatelné pro všechny strany. Krajská radní Iva Dvořáková s expertními týmy Transformačního a také Energetického centra Ústeckého kraje uspořádala červencové setkání s cílem sjednotit postup vůči investorům, ministerstvům a státu.

Bylo to užitečné jednání, věcné a moc bych si přál, abychom se dokázali takto propojovat i v dalších případech, kdy jde o náš region. Na úrovni Senátu se to už daří, a tak držím palce, ať jsou soláry jen jednou z celé řady výzev, které budeme zvládat společně bez ohledu na stranické legitimace a to, jestli je někdo zrovna ministr, starosta nebo místní aktivní občan.

Tým Regionální rozvojové agentury Ústeckého kraje si dal práci a dp jední mapky dal všechny v různých dokumentech zmiňované návrhy na velkoplošné fotovoltaické parky.

Dost ovšem musí zlepšovat stát a jeho úřady. Protože v případě fotovoltaických elektráren nebo při plánování vysokorychlostní železniční trati státní úředníci zase na něco zapomněli - a sice komunikovat a plánovat dopředu s těmi, kterých se změny týkají.

A ještě fotka z výjezdního jednání senátní komise pro venkov. Na stole samozřejmě místní produkty - minerálka z Klášterce nad Ohří, sýry od Kadaně, káva a koláče z chomutovské kavárny Sister'sweater.

Z poslední doby tu  máme i příklad dobré praxe. Když tým Agentury ochrany přírody a krajiny ČR chystal podklady pro proces vyhlášování CHKO Krušné hory, dal si setkání s vedením krušnohorských obcí, místními podnikateli a dalšími.

Přesto raději dáme pravidla zapojování místních, tedy tzv. participaci, do návrhu zákona pro rozvoj regionů, jako je ten náš.

Ostatně na webu Echtregion.cz se na podobě zákona můžete podílet a ve formuláři pro vaše podněty třeba nechat i vzkaz, jak si představujete rozvoj naší nejen těžební krajiny.


Sdílejte prosím