Se senátory u nás v kraji

premyslrabechtregion, Novinky

Se senátory v našem kraji

(25. června 2021) Se senátním podvýborem pro regiony v transformaci jsme navštívili Ústecký kraj a oblast lužických jezer. Tématem byla samozřejmě přeměna uhelných krajů, jak krajiny tak ekonomický a sociální restart.
Nejčastějším slovem byla SPOLUPRÁCE.

Návštěvu Podkrušnohorského technického muzea vřele doporučuji.

🤝 Jak říká šéf podvýboru Miroslav Balatka - senátor "transformace regionů je běh na dlouhou trať a vize přechodu od uhlí k novým ekonomikám by měla vzniknout ve shodě všech, kdo k tomu mají co říct." Takže je potěšující, že jak hejtman, tak jeho náměstek Jirka Řehák nebo radní Iva Dvořáková I Vaše radní kvitovali naši nabídku spolupráce při transformaci kraje. Je skvělé, že k naší delegaci se připojili i krajští politici z Ústeckého a Karlovarského kraje nebo třeba zástupci ústeckého Inovačního centra.

Na výboru jsme často v kontaktu s ministry a úředníky, kteří mají proměnu Podkrušnohoří na starosti, takže když s krajskými i místnimi politiky spojíme síly a dohodneme se na společném postupu, může se pro naše kraje podařit leccos zařídit.
✔️ Ostatně, Ostraváci takhle spolupracují už dávno.

Rekultivace důlní krajiny nejlépe stejně zvláda příroda sama. Škoda, že tzv. přirozené sukcesi je ponechána jen velmi malá část rekultivovaných území.

🚌 Dvoudenní cestu jsme začali svou cestu v Horním Jiřetíně, obci na hraně dolu ČSA, která úspěšně rozvíjí tzv. komunitní energetiku. Po návštěvě Pokrušnohorského technického muzea, které budují bývalí zaměstnanci dolů, jsme se vydali na rekultivované území Radovesické výsypky a do elektrárny Ledvice. Po následném jednání s hejtmanem a vedením kraje delegace zavítala do kampusu ústecké univerzity. První den završilo společenské setkání v sídle Inovačního centra ústeckého kraje a agentury CzechInvest.

Druhý den senátoři a krajští politici zavítali do Hoyerswerdy, saského města v uhelné oblasti, které řeší důsledky masivního odchodu obyvatel. Následovala exkurze po lužických jezerech budovaných v místech bývalých uhelných lomů.

🚤 V Lužici se potýkají s obdobnými výzvami jako u nás a už od počátku k nim přistupují systematicky. Výsledkem byla třeba mezinárodní urbanistická soutěž na rozvoj celého území, díky které se nyní daří budovat mimořádně kvalitní a turisticky atraktivní prostředí.
📐Taková koncepčnost na severozápadu Čech zatím chybí a lepíme to, jak se dá.
Je na čase, abychom se na všech úrovních bez ohledu na politické preference dohodli, že pro naše kraje chceme to nejlepší, a že třeba právě prostřednictvím mezinárodní soutěže dostaneme do krajů pod Krušnými horami excelentní světové urbanisty a krajinné architekty.

Tour po kraji jsme začali v Horním Jiřetíně. Místní projekty v komunitní energetice jsou inspirativní.

🏞️ Z takové soutěže by mohlo vyjít i jiné řešení obnovy krajiny, než je plánované zatápění lomů vodou. Z expertíz ministerstva zemědělství vyplývá, že na podkrušnohorské jezerní království ve stylu Lužice nebude dost vody. Je možná na čase rekultivační vize vzniklé ještě za socialismu přehodnotit a najít řešení, které bude ohleduplné k přírodním zdrojům a zároveň dodá našim krajům atraktivitu a punc výjimečnosti. 💚