Report nejen ze Senátu

premyslrabNovinky, Uncategorized

V poslední lednový týden zasedal Senát. Odhlasovali jsme třeba zvýšení příspěvku na domácí péči pro osoby s tělesným postižením nebo jsme podpořili poslanecký návrh, aby byl Památný den sokolstva zařazen mezi významné dny.

Na programu byla i sada změn zákonů v souvislosti s přijetím zákona o zpracování osobních údajů. Řešili jsme tak změnu zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Byl jsem pro zavedení tzv. infopříkazu, který by občanům značně zjednodušil přístup k informacím v případě, kdy obec nebo jiný povinný subjekt odmítne neoprávněně informace poskytnout. Senátoři se většinově rozhodli pro verzi zákona, která přístup k informacím spíše ztěžuje. A nepodpořili ani pozměňovací návrh, který jsem po konzultacích s Rekonstrukcí státu a Svazem měst a obcí předložil s jednoduchým cílem – pomoci obcím se jednoduše bránit proti kverulantům, kteří informace po městech žádají třeba jen proto, aby šikanovali konkrétní úředníky.
Ani tento smysluplný návrh, který měl navíc podporu i ministerstva vnitra, Senátem neprošel.

Uvidíme, jak se senátorskými návrhy změn v zákonech nakonec naloží Poslanecká sněmovna.

Mám radost, že poprvé zasedl Podvýbor pro bydlení, jehož vznik jsem už během předvolební kampaně inicioval. Společně s předsedkyní podvýboru Renatou Chmelovou a s dalšími sedmi senátorkami a senátory se budeme zabývat legislativou, která přispěje ke zdravému rozvoji sídlišť nebo snadnější správě SVJ. Dost práce určitě věnujeme tématu zvýšení dostupnosti bydlení nebo zákonu o sociálním bydlení. Členem podvýboru je také sokolovský senátor Miroslav Balatka, s kterým jsme ještě docela dlouho řešili, jak můžeme společně pomoci při restartu uhelných regionů a jejich přechodu na jiná ekonomická odvětví. Vypadá to na slibný začátek hodně užitečné spolupráce.

Tibet má v Parlamentu své přátele. Myšlenka svobodného Tibetu a boj proti útlaku a nesvobodě rezonuje i v Senátu. Při setkání senátní části Parlamentní skupiny přátel Tibetu jsem byl zvolen jejím předsedou. Znamená to práci navíc, ale jsem si naprosto jistý, že násilná okupace Tibetu nesmí být zapomenuta. Ukazuje totiž, jak snadno se dokáží prosadit útlak a nesvoboda. Při březnových akcích ke Dni práv Tibetu tak budu připomínat, že o demokracii a svobodu je třeba pečovat. A že v případě krize, je třeba demokracii začít bránit.

Ostatně také proto jsem se připojil ke kolegům ze senátního Klubu pro liberální demokracii – SENÁTOR 21 ve věci přípravy ústavní žaloby na prezidenta. Zdá se nám, že hradní tvůrčí výklad ústavy je až příliš často za hranou nejen slušného chování. Je třeba, aby soud určil, odkud kam sahají pravomoci prezidenta. Více k tomu tady vysvětluje Václav Láska.

Nabitý týden jsem zakončil v Chomutově. V již zkolaudované kanceláři ve třetím patře bývalého obchodního domu Labuť jsem se potkal Jakubem Beranem a Františkem Šustou. Oba jsou českými průkopníky metody pozitivního posilování při tréninku nejen domácích mazlíčků. Řešili jsme připravovanou legislativu, která by se mohla dotknout jejich činnosti.

A pak za mnou přišli strážnice a strážník z chomutovské městské policie. Byli v civilu a požádali mě o pomoc při vybudování útulku pro opuštěné kočky. Při své práci narazili na problém „kam s nimi“ a rozhodli se ho řešit. Už teď ve spolupráci s dobrovolníky a soukromými dárci kočkám pomáhají, ale chybí jim prostor. Tak kdybyste věděli o místě s elektřinou, tekoucí vodou a aspoň dvěma místnostmi (jedna pro karanténu, druhá pro rekonvalescenci koček po kastraci), dejte vědět.

V sobotu jsem v chomutovském divadle se stovkami dalších lidí, hlavně s místními i přespolními Vietnamci, oslavil příchod nového lunárního roku. Moc díky za pozvání na tu skvělou akci!

No a nedělní sněhová nadílka mě zastihla doma v Krušných horách – podívejte se, jak jsou úžasné.

Děkuji za pozornost a přeji vám skvělý únor (a celý Rok vepře).

Přemysl Rabas,
(3. února 2019, Blatno)