Havel 30 v Kadani – galerie na Facebooku

premyslrabNovinky

Fotoreport na Facebooku: http://bit.ly/320GlG0
Pátek 14. února patřil Václavu Havlovi.
Aspoň tedy v kadaňském Orfeu, kde jsme na prezidenta vzpomínali i s jeho kancléřem, knížetem Karlem Schwarzenbergem.
Brzy po Sametu, 12. února 1990, zavítal československý prezident Václav Havel na Chomutovsko a Mostecko. Tehdy u toho byl i Karel Mrázek, první porevoluční starosta Chomutova, chartista, který už za komunismu bojoval za lepší životní prostředí na uhelném severozápadu Čech.
Pan Mrázek 12. února před třiceti lety provázel Václava Havla i po místech vytěžené krajiny mezi Kadaní a Chomutovem, kde zmizely desítky vesnic.
„Když Václav Havel viděl tu zkázu, říkal, že zlepšit životní prostředí nebo opravit rozpadající se budovy ve městech nebude tak velký problém jako napravit škody na lidských duších, to opakoval několikrát,“ vzpomínal v pátek Karel Mrázek.
Sonam Tsering, bývalý tibetský láma zajistil v Orfeu skvělé občerstvení. Mimo to ale připomněl, jak důležitá byla pro všechny Tibeťany osoba prezidenta Václava Havla.
„Znamená pro nás opravdu hodně, byl první, kdo celosvětově opět zase otevřel téma svobodného Tibetu a Česká republika dodnes patří k nejvíce protibetským zemím na světě,“ řekl v České republice usazený Sonam Tsering.
Ale rozhodně jsme jen nediskutovali, protože:
– mostecký divadelní soubor Špenát a kedlubna předvedl poutavou adaptaci Havlových Antikódů,
– zahrála místní legenda Nucený výsek,
– slovensko-český Tryptych dokázal, jak silná a kreativní může být bratrská spolupráce mezi špičkovými muzikanty,
– NTS trio na jednom ze svých mála živých koncertů ukázalo, že atmosféru newyorského avantgardního hudebního klubu můžeme zažít i v Orfeu (někdo zmiňoval The Residents).

Tak vřelé díky všem, kdo na Havla zavítali