Dobré zprávy ze zámků od Nechranické přehrady

premyslrabUncategorized

Dobré zprávy ze zámků od Nechranické přehrady

(23. března 2023) V rámci budovatelské euforie a pokřiveným vizím lepších zítřků padly v našem kraji tisíce cenných historických budov. Jeden by očekával, že reakcí na předlistopadové ničení bude snaha zachránit vše, co nám zbylo. Asi víte, že realita není tak růžová – v Jirkově i v Chomutově byly kvůli supermarketovým krabicím zdemolovány historické pivovarské areály, ještě jako chomutovský zastupitel jsem s pár dalšími kolegy byl proti demolici Hotelu Mertin v Lipské ulici. Namísto oživení sportovních a kulturních staveb v centru Chomutova se zbudoval předražený areál na kraji města. Původní stavby a pozemky mezitím chátrají a jejich záchrana nebude levná.

Jako senátor právě pracuji na zákonu, který by stát přiměl, aby skutečně uplatňoval politiku srovnávání regionálních rozdílů. Zatím se to nedaří a nahodilé projekty podpořené z evropských dotací situaci vážně nezachrání. Ústecký a Karlovarský kraj jsou nejdchudší regiony v Česku a dokonce i v evropském srovnání patří k málo oblastem, které se ekonomicky stále propadají. Stát musí konat průběžné kroky, aby pomohl nastartovat rozvoj severozápadu Čech. A k tomu patří i podpora (nového) využití s historií spojených staveb.

Dost práce je ale taky na nás, kdo tu žijeme. A tady mám dobré zprávy. Když cestuji po našem regionu, potkávám čím dál víc lidí, kteří to tu zvelebují. Za všechny teď zmíním příklad zámků Poláky a Pětipsy. Koho by ještě před pár lety napadlo, že doslova ruiny dříve malebných zámečků se pomalu budou navracet do své dřívější důstojné podoby? Děje se taky díky novým majitelům a taky s přispěním desítek dobrovolníků, kterým stojí za to udělat kus práce pro zlepšení svého okolí.

Na mém faceboku a na YouTube se můžete podívat, jak to v obou zámeckých areálech nedaleko Nechranické přehrady vypadá. A nejen to. V první a čtvrtý dubnový víkend máte možnost připojit ruku k dílu. Na zámku Poláky a pak v Pětipsech jsou už na brigádníky připraveni, podrobnosti dohledáte na jejich webech.
Tak ať nám to tu jaro pěkně začíná.