Bře
22
Veřejná diskuse Budoucnost uhelných regionů v Senátorská kancelář Přemysla Rabase
Bře 22 @ 17:00 – 18:30
Veřejná diskuse Budoucnost uhelných regionů @ Senátorská kancelář Přemysla Rabase

Jakým směrem se vydat při rozvoji uhelných regionů v Karlovarském a Ústeckém kraji? Jak se připravit na dobu pouhelnou? Zapojují se stát, těžební a energetické společnosti dostatečně do rozvoje severozápadu Čech?
A jak si můžeme pomoci sami?

O tom budou v chomutovské senátorské kanceláři diskutovat senátoři za Sokolovsko Miroslav Balatka, místní Přemysl Rabas, mostecký zastupitel, umělec a pedagog Luděk Prošek a další hosté.

Vaši případnou účast prosím potvrďte na https://goo.gl/forms/OGODzjk1s0Vzswsx1.

Bře
29
Kadaňské události z března 1919 v Senátorská kancelář Přemysla Rabase
Bře 29 @ 17:00 – 19:00
Kadaňské události z března 1919 @ Senátorská kancelář Přemysla Rabase

Vznik Československé republiky v roce 1918 nebyl všemi jejími obyvateli přijímán s nadšením.

Čeští Němci od počátku nesouhlasili se začleněním pohraničních oblastí Čech a Moravy do nově vzniklého státu. Na protest vyhlásili čtyři vlastní provincie, podřízené vládě v rakouské Vídni, ne v československé Praze. Kadaň se stala jedním z měst provincie Deutschböhmen. Ovšem do konce roku 1918 byly všechny německé provincie obsazeny československým vojskem.
Reakce českých Němců na sebe nedala dlouho čekat. Výrazem jejich jasného a hlasitého nesouhlasu s tímto stavem se dne 4. března 1919 staly masové demonstrace, na nichž se dožadovali práva na sebeurčení. Sami se chtěli rozhodnout, do jakého státu chtějí patřit.

Během těchto událostí došlo k střelbě československých vojáků do demonstrantů. Největším počtem obětí se do historie zapsala Kadaň, kde bylo zastřeleno 25 lidí.

Vysvětlit všechny souvislosti a náležitosti s tímto spojené se bude snažit ve své přednášce Jiří Kopica z Oblastního muzea v Chomutově.

Vaši případnou účast prosím potvrďte na https://goo.gl/forms/RiOUnbrZofqVJrry2.

Kvě
17
Jan Kysela – potřebujeme Senát? v Senátorská kancelář Přemysla Rabase
Kvě 17 @ 17:00 – 19:30
Jan Kysela - potřebujeme Senát? @ Senátorská kancelář Přemysla Rabase

Jakou roli plní Senát v českém ústavním systému? Je dvoukomorové uspořádání parlamentu smysluplné?

Ústavní právník profesor Jan Kysela se při přednášce bude věnovat nejen české, ale i zahraničním druhým komorám parlamentů.

prof. JUDr. Jan Kysela, Ph.D., DSc.
je vysokoškolský pedagog a velmi často citovaný expert na ústavní právo. Je tajemníkem Stálé komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury a konzultantem dalších státních institucí.

Habilitoval s prací Dvoukomorové systémy teorie, historie a srovnání dvoukomorových parlamentů a je autorem mnoha odborných článků, publikací a několika knih.

Vaši případnou účast prosím potvrďte na: https://goo.gl/forms/q5Js3mQpL8RJb5tH3