Pojďte na kafe, 3. září na Březenecké

premyslrab

Jestli budete mít v pondělí čas a chuť, zastavte se za mnou na kafe nebo něco dobrého. Budu i s kavárnou u trolejbusové zastávky Kundratická v Chomutově. Kávovar zapneme kolem třetí odpoledne a zůstaneme dvě hodiny nebo i déle – to když se s někým z vás zapovídáme.

S kavárnou vyjedu poprvé a není náhodou, že začínám na velkém panelovém sídlišti. Do voleb jdu s heslem “měním věci k lepšímu”, které pro mě není jen prázdnou agitkou. Na některých sídlištích máme vážně problém. Vlastně víc problémů, na jejichž počátku byla zběsilá privatizace bytů, z nichž mnohé padly do rukou spekulantů s levným bydlením. Levně nakup, draze pronajmi, na starousedlíky kašli. To je mantra těchto “podnikatelů.” Podnikatelů v uvozovkách, protože poctivých lidí, kteří tady provozují živnost nebo řídí vlastní firmy, si moc vážím. Nečestné spekulanty bych ale rád z našich měst dostal.

I proto připravuji s týmem senátora Václava Lásky návrhy legislativních změn, které by těmto zlatokopům ztížily drancování našich sídlišť. No a dost na pozoru jsem taky v případě tzv. sociálního bydlení. Ano, jsem pro dobrý zákon o sociálním bydlení, chci aby se města starala o lidi v nesnázích – to je v zájmu i těch, kdo se zrovna mají dobře. Jen chci pomoct tomu, aby dotace na sociální byty nekončily s podporou nečestných politiků v rukou obchodníků s chudobou. Víme, jak to u nás na severozápadě s dotacemi chodí.

No ale vraťme se k sídlištím. Nemá smysl si donekonečna stěžovat, jak to tady u nás máme těžké, jak jsme zaostalý region atd. To jsme už slyšeli milionkrát. Je třeba hnout se z místa – Chomutovsko a vlastně celý Ústecký kraj má na to, aby zlepšil svoji pověst a zvýšil svou ekonomickou soběstačnost (tady o tom něco píšu: https://www.premyslrabas.cz/priority/) . Na začátek stačí přestat si stěžovat a začít tvořit. A být chytřejší nebo se nechat poučit. Co to znamená v případě sídlišť? Třeba když vám pod okny dennodenně křičí děti, řešením není zavřít dětské hřiště, jak se už někde stalo. Stačí se poradit s odborníky, jako jsem to udělal já, a ti vám doporučí architektonické a terénní úpravy, které šíření hluku podstatně sníží. To jen pro příklad. A tvůrčí přístup se hodí i při řešení složitějších problémů – co třeba s partičkami mladistvých vandalů? Co podle vás pomůže víc – volat na ně donekonečna městskou policii, když se při příjezdu hlídky mladíci začnou chovat jako že nic? Nebo je lepší tyhle kluky (i holky) smysluplně zabavit? Dobré příklady v zahraničí jsou. A dokonce i v Chomutově by se jeden našel – myslím, že Jiří Kupec, pan Adam a jejich Liga pouličního fotbalu dává smysl.

No, budu upřímný, na kadaňském sídlišti jsem sice vyrůstal, ale teď už dlouho žiju s rodinu v Blatně a do práce jezdím do dvorské ZOO. Místní sídliště jsem si sice nedávno důkladně prošel, bavil se s několika lidmi a nastudoval spoustu materiálů. Ale vy, kdo na sídliti žijete, víte nejlépe, co je třeba. Tak v pondělí přijďte a pobavme se o tom.

A kdybyste nemohli nebo nechtěli přijít, můžete mi zanechat vzkaz tady: https://www.premyslrabas.cz/priority/.
Moc díky.