Bořit nebo tvořit?

premyslrab

Hotel Mertin Chomutov, Lipská ulice

Se státní finanční podporou byla v červnu zbořena historická budova duchcovského nádraží. Je to snad už jen dozvuk místních barbarských časů. Bohužel i po čtyřicetileté řízené devastaci kraje, po zániku starého Mostu, desítek městeček a vesnic a po demolici tisíce historických budov, jsou u nás na severu stále lidé, kteří za nejlepší považují BOŘIT.

Zůstaňme na Chomutovsku, jehož velká část byla za komunismu sprovozena ze světa. Zdálo by se, že po Sametové revoluci místní politici další drancování historické krajiny nedovolí. Chyba lávky. Dodnes si pamatuji, jak tehdejší vedení města v Jirkově slibovalo, že starý pivovar pomůže opravit, aby v něm vzniklo originální centrum obchodu a služeb. Vize to byla skvělá a určitě by pomohla oživení Jirkova i místnímu podnikání. Nakonec byl historický komplex zcela srovnán se zemí a dnešní supermarketová krabice má zcela jiný efekt než původní plán – místním podnikatelům neprospívá a hlavně ukousla centru města kus atraktivity i historické duše.

Není asi divu, že zánik chomutovského pivovaru byl spojen s nejznámějším vězněm na okrese. Na místě pivovaru nad městským centrem dnes září obrovská světelná cedule nákupního centra a dobře vystihuje, o co mnoha vládám ve vedení Chomutova šlo především. Vlastní byznys až na prvním místě.

Ještě jako zastupitel Chomutova jsem byl u toho, když se schvalovala demolice bývalého hotelu Mertin v Lipské ulici. S Džamilou Stehlíkovou a panem Pachnerem jsme tehdy byli silně proti. Nepomohlo to, dohoda se zahraničním obchodním řetězcem měla podle tehdejších politiků přednost.

Je skvělé, že máme kde nakupovat. O dost horší je, že místní podnikání a život v centrech měst taková rozhodnutí zabíjejí. Mezi mými kandidátskými prioritami je podporovat aktivity vedoucí ke zvýšení ekonomické soběstačnosti regionu a zlepšení jeho image (podívejte se na https://www.premyslrabas.cz/priority/). Už ze svého působení v chomutovském zooparku vím, že oživování místní historie, ne její devastace, má opravdový smysl. A to nejen v rovině etické a kulturní. Jde taky o peníze. V Lodži nebo v Ostravě Dolních Vítkovicích vsadili právě na záchranu starých (industriálních) budov a jejich smysluplné využití. Výsledkem jsou turisté a peníze, které zanechají v místních službách. Ostatně moje rodná Kadaň má nakročeno správným směrem. A do chomutovského zooparku a skanzenu nám připomínání místní historie také lákalo návštěvníky.

Zkrátka, pokud chceme Chomutovsko opravdu ekonomicky a sociálně pozvednout, chovejme se k místní historii uctivě, přestaňme bořit a začněme TVOŘIT. Dobrých nápadů je určit spousta, talentovaných patriotů už docela dost a peníze, ty se vláda zavázala poslat prostřednictvím programu Restart regionů. Ale nakonec mám za ta léta práce na Chomutovsku vyzkoušené, že i za málo peněz se tu dá udělat hodně dobré muziky.

PS: Máte tip na budovu nebo nějaké místo na Chomutovsku, které mají potenciál lákat k návštěvě místní a turisty? Pokud ano, dejte mi vědět v diskusi pod příspěvkem, klidně přidejte fotku a klidně i nápad, jak budovu nebo místo přeměnit. Myslím, že je lépe včas diskutovat než se později muset před bagr přivazovat.